Достапни линкови

Јахјага - Независноста на Косово е неповратна


Претседателката на Косово Атифете Јахјага.
Независноста на Косово е неповратна, рече претседателката Атифете Јахјага во телевизиското обраќање по повод петгодишнината од прогласувањето независност по отцепувањето од Србија. Таа рече дека „Република Косово е непобитна реалност“.

Со бомбардирањето на НАТО во пролетта 1999 година од Косово беа истерани српските сили, отворајќи го на тој начин патот за независноста, што беше прогласена на 17 февруари 2008 година со поддршката на САД и на мнозинството од земјите од ЕУ.

Независноста на Косово досега ја признаа од околу 100 држави.

Србија не го признава Косово, но нормализирањето на односите со Приштина е услов за продолжување на евроинтеграциите на Србија.

Повеќе од една третина од 1,8 милиони жители на Косово живеат со помалку од еден долар на ден, а БДП-то од 2.600 евра по жител е едно од најмалите во Европа.
XS
SM
MD
LG