Достапни линкови

Маскирани Грци запалиле фабрика за злато


Илустрација.
Околу 40 маскирани лица измината ноќ ги нападнаа канцелариите и машините на компанијатаа за преработка на злато во северна Грција, пренесоа агенциите. Во местото Скурос на полуостровот Халкидики постои силен отпор против проектот за изградба на рудник за злато и фирма која ќе го преработува. Локалните жители сметаат дека тоа ќе ја уништи животната средина. Рударската компанија „Хелас Голд“ е во 90-процента сопственоста на канадската рударска компанија „Елдорадо Голд“. Пожарникарите и полицијата изјавија дека напаѓачите во објектот влегле утринава пред изгрејсонце и употребиле молотови коктели и запаллива течност, за да ги потпалат машините и контејнерите, употребувани како канцеларии.
XS
SM
MD
LG