Достапни линкови

Давутоглу-се забележува промена во грчко-турските односи


Tурскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу
Tурскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу по средбата со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос изјави дека во односите меѓу двете земји се забележува процес на големи психолошки промени, јавија турските медиуми. Според него, Турција е задоволна од таквиот развој на односите и во иднина планираат да ја зголемат билатералната трговска размена до 10 милијарди долари.
На 5 март во Истанбул ќе се оддржи заседание на Високиот совет за соработка меѓу Грција и Турција.
XS
SM
MD
LG