Достапни линкови

Карзаи забранува странска воздушна поддршка


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека на авганистанските безбедносни сили ќе им биде забрането да бараат помош од НАТО за извршување на воздушни напади во населени места.
Карзаи говорејќи на воената академија во Кабул најави дека утре ќе издаде декрет со кој авганистанските воени сили под ниту еден услов не смеаат да побараат странска воздушна поддршка при воените операции во нивните села.
XS
SM
MD
LG