Достапни линкови

Во БиХ осудени четири лица за воени злостроства


Судот на Босна и Херцеговина денеска осуди четворица припадници на воениот состав на полицијата во Приједор на вкупно 79 години затвор за убиство на околу 200 цивили од хрватска и бошњачка националност на Коричански карпи во 1992 година.
Најголема казна е изречена на Зоран Бабиќ, кој е осуден на 22 години затвор. Милорад Шкрбиќ и Душан Јанковиќ се осудени на 21 година затвор, а Жељко Стојниќ 15 години.
XS
SM
MD
LG