Достапни линкови

ВМРО ДПМНЕ: нема одлагање на локалните избори


лидерот на ВМРО ДПМНЕ и премиер на РМ Никола Груевски
„Доколку СДСМ вечер до 19 часот се согласи тогаш ВМРО ДПМНЕ е подготвено законски да го продолжи рокот за доставување на советничките и градоначалничките листи за 3 до 4 дена, а сепак, рокот за одржување на локалните избори да остане ист“. Ова се наведува во соопштението на ВМРО ДПМНЕ по денешниот предлог на претседателот на СДСМ за едномесечно одложување на локалните избори. „Доколку и ова не се прифати јасна е намерата дека Црвенковски бега од избори и соочување со народот, и оти одработува за некого и се бори за својата лична кариера, наспроти запазување на државниот интерес“, се наведува во соопштението на ВМРО ДПМНЕ.
XS
SM
MD
LG