Достапни линкови

САД:Републиканците го блокираа гласањето за Хагел


Републиканците во американскиот Сенат синоќа успеаја да го одложат именувањето на Чак Хагел за секретар за одбрана на САД, па евентуалната потврда на неговото именување ќе се очекува за десет дена. Педесет и пет демократи во Сенатот не успеаја да убедат уште пет републиканци и со заедничките шеесет гласови да ја одбегнат опструкцијата на стоте републиканци. За прв пат во историјата на САД се случува изборот на претседателот за челник во министерството за одбрана да биде предмет на такво попречување.
XS
SM
MD
LG