Достапни линкови

Заедничка стратегија за борба против тероризмот во Пакистан


Архивска фотографија: Терористички напад врз полициска станица во Пакистан.
Претставници на политичките и верски партии во Пакистан се согласија за заедничка стратегија за борба против тероризмот на собирот во Исламабад. Во едногласно усвоената декларација се наведува дека „постигнувањето мир преку дијалог треба да биде главен приоритет“ и дека проблемите со тероризмот треба да се решаваат во согласност „со Уставот, законите и безбедноста и суверенитетот на државата“. Конференцијата се одржува откако забранетата исламистичка организација Техрик-е Талибан Пакистан понуди условни мировни разговори со владата.
XS
SM
MD
LG