Достапни линкови

Русија распишува потерница по грузиски пратеник


Грузискиот пратеник Гиви Таргамадзе.
Рускиот истражен комитет соопшти дека грузискиот пратеник Гиви Таргамадзе е обвинет во отсуство за организирање масовни нереди во Русија. По него ќе биде распишана потерница. Русија добила известување од Грузија дека тој нема пратенички имунитет. Провладина телевизија во Русија во октомври објави документарец во кој се тврди дека Таргамадзе се сретнал со рускиот опозициски активист Сергеј Удалцов да испланираат протести во Москва. По емитувањето на филмот. Удалцов и двајцата опозициски активисти Константин Лебедев и Леонид Развожајев, беа обвинети за организирање насилни антивладини протести на плоштадот Болотнаја во Москва во мај минатата година. Тројцата, како и Таргамадзе, ги отфрлаат обвинувањата.
XS
SM
MD
LG