Достапни линкови

Тачи: Претстојната средба со Дачиќ - „ново поглавје“ односите


Премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи.
Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека неговата средба со српскиот премиер Ивица Дачиќ која треба да се одржи овој месец може да отвори „ново поглавје“ во процесот на нормализација на косовско-српските односи. Во интервју за Радио Слободна Европа во Приштина, Тачи вели дека процесот може да биде поефективен ако се реши прашањето за отстранувањето на српските безбедносни структури од северот на Косово. Минатата недела во Брисел за првпат се сретнаа претседателите на Србија и на Косово, Томислав Николиќ и Атифете Јахјага.
XS
SM
MD
LG