Достапни линкови

Париз подготвен да ги одблокира пристапните преговори со Турција


Францускиот претседател Франсоа Оланд
Франција соопшти дека е подготвена да го одблокира поглавјето за регионална политика во рамките на преговорите за членство на Турција во Европска унија, кои почнаа уште во 2005 година.Турција од 2005 година има затворено само едно од 35 поглавие, а Франција стави вето на вкупно пет поглавија. Претседателот Франсоа Оланд директно не ја поддржа кандидатурата на Турција за членство во ЕУ, но истакна дека земјата треба да се оценува врз основа на политичките и економските критериуми. Претходниот француски претседател Никола Саркози сметаше дека Турција не е дел од Европа.
XS
SM
MD
LG