Достапни линкови

Иран слави 34 години од исламската револуција


Архивска фотографија.
Со митинзи низ целата земја, Иранците денеска ја одбележуваат 34-тата годишнина од исламската револуција во 1979 година. Демонстрантите во Техеран извикуваат „Долу САД“ и „Смрт за Израел“. Новинската агенција ИРНА објави дека ширум земјата се организираат околу 5.000 митинзи на кои учествуваат стотици илјади луѓе. Митингот во Техеран се пренесува во живо на државната телевизија.
XS
SM
MD
LG