Достапни линкови

Иран демантира вмешаност во терористичкиот акт во Бугарија


Ирански дипломат во Софија ги отфрли наводите дека Техеран е вмешан во бомбашкиот напад во автобус во Бургас, Бугарија кога загинаа 5-мина израелски туристи. Техеран тврди дека нема ништо со нападот и нагласува дека Иран е против каква било форма на тероризам. До ваквата изјава доаѓа откако во бугарскиот официјален извештај за инцидентот од 18-ти јули минатата година, објавен деновиве, се наведува дека двајца осомничени биле членови на Хизбалах, либанска шиитска исламистичка група, која има подршка од Иран. Израел и Соединетите Држави побараа од Европската Унија да го стави Хизболах на листата терористички организации.
XS
SM
MD
LG