Достапни линкови

Ахмети и Лалакос се заложиле за побрзо решавање на спорот со името


Харис Лалакос
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска во Тетово имал средба со новиот грчки амбасадор во Македонија Харис Лалакос. Како што се наведува во соопштението од кабинетот на Ахмети, амбасадорот Лалакос истакнал дека Грција ја подржува имплементацијата на Охридскиот договор и интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ и НАТО, а ја изразил и готовноста на Атина за решавање на прашањето со името. Ахмети изразил надеж дека проблемот со името ќе биде решен за време на мандатот на амбасадорот Лалакос.
XS
SM
MD
LG