Достапни линкови

Девет медицинари убиени во Нигерија


Кано
Нигериската полиција соопшти дека девет медицински работници кои работеле на полио вакцинација се убиени во два одвоени напади во северниот град Кано. Според сведоци, врз нив е стрелано од лица на мотор во здравствениот центар каде жени и деца чекале на вакцинација. Постои сомнеж дека зад нападот стои радикална исламска секта.
XS
SM
MD
LG