Достапни линкови

Расте бројот заболени од свински грип на Косово и во Албанија


Во Албанија и во Косово расте бројот на заразени лица од вирусот Х1Н1, познат како свински грип, јави МИА. Според директорот на секторот за здравствена политика во Министерството за здравство на Албанија, Пелумб Пиперо, регистрирани се седум случаи заболени од свински грип, како и пет други случаи заболени од американски грип. Сепак тој нагласува дека нема место за паника. Сите случаи се под контрола и ниту еден пациент не се наоѓа во животна опасност. На Косово досега се регистрирани 29 заразени од вирусот Х1Н1. Неодмана од свински грип во Инфективната клиника во Приштина почина 39- годишна жена. И надлежните косовски инситуции смируваат дека место за паника нема.
XS
SM
MD
LG