Достапни линкови

Над 30 жртви во серија бомбашки напади во Ирак


Ирачките власти соопштија дека при неколку експлозии на автомобили бомби во Багдад и во централен Ирак, при што најмалку 31 лице загинале. Само на еден пазар во Багдад 16 луѓе загинале, 40 тина беа биле повредени во двојна експлозија во делот претежно населен со шиити.
Цел и на другите експлозии исто така биле делови од Ирак каде што живеат шиити, што се поврзува со политичката криза и протестите на сунитите кои бараат оставка од шиитскиот премиер Нури Ал Малики.
XS
SM
MD
LG