Достапни линкови

Аргентинскиот претседател го брани пактот со Иран


Претседателот на Аргентина Кртистина Фернандез застана во одбрана на пактот со Иран за формирање на комисија за верификација на фактите која ќе има задача да го истражува бомбардирањето на еврејски центар во Буенос Аирес во 1994 година. Аргентинските судови ги обвинуваат иранските власти за нападот во кој загинаа 85 лица. Израел го критикуваше пактот меѓу Аргентина и Иран, стравувајки од негативни влијанија врз случајот против Иран.
XS
SM
MD
LG