Достапни линкови

Тешки разговори за новиот европски буџет


Британскиот премиер Дејвид Камерон.
Европските лидери предупредуваат дека на дводневниот Самит на ЕУ во Брисел ќе се водат тешки разговори за новиот седумгодишен буџет на 27-члената Унија. Британскиот премиер Дејвид Камерон рече дека на Самитот нема да има договор без дополнителни кратења. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека позициите на земјите членки „сè уште се сосема различни“. Почетокот на самитот беше одложен за неколку часа за да се остави простор за билатерални разговори за наоѓање решение. Велика Британија, Германија и земјите од северот на Европа инсистираат на намалување на трошоците на ЕУ, за да се пресликаат кратењата на националните буџети. Државите од јужна и источна Европа, пак, бараат да продолжи поддршката за посиромашните земји-членки. Оригиналниот буџет од 1 билион евра предложен од Европската комисија веќе е скратен на 943 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG