Достапни линкови

Отфрлени обвиненијата против поранешниот грузиски министер за одбрана


Поранешниот грузиски министер за одбрана Иракли Окруашвили пред суд во Тбилиси.
Апелациониот суд во Тбилиси го отфрли и последното обвинение против поранешниот министер за одбрана Иракли Окруашвили. Обвинението беше за небрежност поради купување погрешна муниција. Минатиот месец судот ја укина 11 годишната затворска казна на која во отсуство Окруашвили беше осуден во 2008 година поради поткуп. Тој избега од Грузија во 2007 година, но се врати во земјата во ноември минатата година, откако новата влада почна истрага против поранешни функционери во Министерството за внатешни работи. Минатиот месец беа повлечени обвиненијата против Окруашвили за злоупотреба на функцијата, нелегални бизнис активности и за формирање нелегална вооружена група. Тој денеска рече дека ќе бара јавно и лично извинување од претседателот Михаил Саакашвили поради „прогонот“.
XS
SM
MD
LG