Достапни линкови

Грчката економија може да тргне напред кон крајот на годинава


Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас.
Заздравувањето на грчката економија може да започне кон крајот на оваа година, изјави грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас. Тој предупреди дека 2013 година ќе биде „една многу тешка година“, нагласувајќи дека се очекува намалување на каматите на грчките обврзници и враќање на парите во грчките банки. Стурнарас рече дека проблемот со заздравувањето на грчката економија не може да се реши со дополнителни рестрикции, туку со „раст и приватизација“.
XS
SM
MD
LG