Достапни линкови

ЦИА користи база за беспилотни летала во Саудиска Арабија


Илустрација.
ЦИА користи база во Саудиска Арабија за напади со беспилотни летала врз милитантите во соседен Јемен, објави Њујорк Тајмс, но не ја открива локацијата на базата. Некои медиуми знаеле за постоењето на базата и претходно, но не објавиле за да не им наштетат на операциите на САД против Ал Каеда. Објавувањето дека ЦИА користи база во Саудиска Арабија веројатно ќе ги затегне односите на САД со оваа земја.
XS
SM
MD
LG