Достапни линкови

Активирани ракетите „Патриот“


Портпаролот на Генералштабот на турската армија Џенгиз Албаџак изјави дека системот за противракетна одбрана „Патриот“, распореден во југоисточната провинција Газиантеп веќе е активиран.
Тој истакна дека ракетите „Патриот“, кои Турција ги побара од НАТО, се распореднеи во неколку југоисточни провинции.
Командантот на американската Десетта армија за воздушна и ракетна одбрана Стив Ричмонд истовремено изјави дека во случај на закана наредбите за преземање операции ќе бидат давани од НАТО.
Турција побара од НАТО распоредување на ракети „Патриот“, кои би ја заштитувале нејзината граница во случај на ракетна закана од Сирија. Нејзиното барање беше одобрено од министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО на почетокот на декември ви Брисел.
XS
SM
MD
LG