Достапни линкови

Нападнат дански писател - критичар на исламот


Данскиот писател и историчар Ларс Хедегаард.
Данските медиуми објавија дека непознат напаѓач пукал во данскиот писател и историчар Ларс Хедегаард, кој е познат критичар на исламот, но го промашил. Напаѓачот дошол во неговата куќа претставувајќи се дека носи пакет и кога му била отворена вратата испукал најмалку еден куршум. Полицијата соопшти дека нема поврдени, но не кажа дали писателот бил мета на нападот. Хедегаард е претседател на Данското друштво за слобода на говор што органира јавни собири и предавања на кои се критикува исламот. Данските власти лани го казнија писателот со 1.000 долари поради навредливи коментари за муслиманите.
XS
SM
MD
LG