Достапни линкови

Жерновски - Провидни се обидите на власта да си формира опозиција


Архивска фотографија.
Претседателот на опозициската ЛДП Андреј Жерновски ги оквалификува како провидни и штетни за демократијата, како што тврди, обидите на власта да создаде своја опозиција. Се формирале нови партии и се вршеле притисоци на оние кои се членови на опозициските партии, наведе Жерновски во одговор на новинарско прашање.

Опозицискиот „Сојуз за иднината“ и денеска организира протестен авто-караван во Скопје на кој го повторија барањето за предвремени парламентарни избори.

Предлогот на претседателот Ѓорѓе Иванов за формирање експертска комисија која што ќе треба да ги расветлува инцидентите во Собранието од 24 декември, според Жерновски, може да биде еден дел од пакетот за решавање на кризата, но не и основа за нејзино надминување.
XS
SM
MD
LG