Достапни линкови

Продолжуваат разговорите за иранската нуклеарна програма


Иранската нуклеарна централа Бушер.
Новата рунда разговори меѓу шесте големи светски сили и Иран за нуклеарната програма на Техеран ќе се одржи во главниот град на Казахстан, Алмати, на 26 февруари. Портпаролот на шефицита за надворешната политика на ЕУ Кетрин Ештон, Мајкл Ман, потврди дека ЕУ и иранските дипломати се согласиле за времето и местото на средбите. Тој рече дека Ештон се надева дека „може да се направи конкретен прогрес кон договарањето решение за загриженоста на меѓународната заедница поради иранската нуклеарна програма“. Западните земји се сомневаат дека Техеран се обидува да произведе атомска бомба, но Иран тврди дека има цивилна нуклеарна програма. ЕУ ги координира разговорите меѓу САД, Русија, Франција, Велика Британија, Кина и Германија со Иран.
XS
SM
MD
LG