Достапни линкови

ОН со барање до Иран да престане да апси новинари


Уапсени ирански новинари
Активисти за човекови права од Обединетите Нации ги повикаа властите во Иран веднаш да го запрат бранот апсења на новинари и да ги ослободат оние што се веќе уапсени. Се наведува дека само во минатата недела биле уапсени 17 независни новинари и оти властите извршиле упад во канцелариите на 5 весници. Овие активности на властите во Иран се оценуваат како флагрантно кршење на меѓународните закони за човекови права.
XS
SM
MD
LG