Достапни линкови

ОН со посилни мерки против Северна Кореја


Безбедносниот совет на Обединетите Нации ветува дека ќе преземе „силни и цврсти“ мерки против Северна Кореја доколку земјата прави нуклеарни проби. Претседателот на безбедносниот совет Ким Соок кој е амбасадорт во ОН од Јужна Кореја изјави дека во понеделникот Пјонгјанг како да бил подготвен за извршување на уште едно нуклеарно тестирање.
Безбедносниот совет на ОН спроведе нови санкции против Северна Кореја по минатогодишното лансирање на ракета во вселената.
XS
SM
MD
LG