Достапни линкови

Сто четириесет и една година од раѓањето на Гоце Делчев


Македонија денеска одбележува 141 година од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. По тој повод во организација на меѓународната манифестација „Гоцеви денови“, на неговиот гроб во црквата „Св. Спас“ во Скопје литургија ќе одржи Македонската православна црква. Делчев загина во битка со турската војска, на 4 мај 1903 година во село Баница.
XS
SM
MD
LG