Достапни линкови

Турција останува силен поддржувач на Македонија


Архивска фотографија: Средба на македонскиот претседател Ѓорге Иванов и турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу во Скопје.
Турција останува силен поддржувач на стратешките цели на Македонија и е подготвена за сета неопходна помош, е заклучокот од билатерлната средба со турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, со која македонскиот претседател Ѓорге Иванов го заврши учеството на 49. Минхенска безбедносна конференција, јавува МИА. Во разговорите со шефот на турската дипломатија, информираат од Кабинетот на Претседателот, се поздравени успешните билатерални односи меѓу Македонија Турција, потврдени преку интензивната политичка соработка и честите средби на сите нивоа.
XS
SM
MD
LG