Достапни линкови

Беџети:измените во изборниот законик продолжуваат


Измените на Изборниот законик не е завршено прашање, напротив во однос на таа тема продолжува да се работи во континуитет, посочува во интервју за МИА, министерот за правда Блерим Беџети.Тој додаде дека континуирано се работи со цел да бидат вградени сите препораки дадени од ОБСЕ/ОДИХР вклучувајќи го и гласањето на дијаспората која, како што вели, претставува приоритет на Владата на Република Македонија.
Членовите на Работната група, како што посочи, побарале прво да заврши постапката во Собранието, каде на предлозите беа доставени повеќе амандмани. Министерството за правда, односно Владата на Република Македонија ќе направи се што е во рамките на нејзината надлежност во однос на продолжување со работа на Работната група, вели Беџети.
XS
SM
MD
LG