Достапни линкови

ДХКП-Ц презеде одговорност за нападот во Анкара


Турската илегална левичарска милитантна група Револуционерна партија-фронт за народно ослободување (ДХКП-Ц) денеска презеде одговорност за вчерашниот самоубиствен бомбашки напад врз Американската амбасада во Анкара, при што загинаа две лица.
„Нашиот борец Алисан Санли на 1 февруари 2013 година се жртвуваше влегувајќи во Амбасадата на САД, кои убиваат луѓе ширум светот, се нaведува во соопштението објавено на интернет сајтот на ДХКП-Ц.“
Претходно, и турските власти инфромираа дека напаѓачот бил припадник на ДХКП-Ц, но не го соопштија неговото име.
XS
SM
MD
LG