Достапни линкови

Египет:Полицијата ја чува претседателската палата


Египетски полицајци се распоредени во близина на претседателската палата во Каиро бидејќи протестите продолжија и по целоноќешните насилни судири меѓу безбедносните сили и активистите на опозицијата. Демонстрантите денеска фрлаа камења и шишиња по поворката со која египетскиот премиер, Хишам Кандил се обиде да се појави на плоштадот Тахрир каде што неколку илјади демонстранти се собраа во текот на ноќта како дел од националните протести во кои до сега загинаа 60 лица. Едно лице загина а стотина се повредени откако безбедносните сили употребија солзавец и водени млазеви за да се изборат со протестите против како што велат монополската моќ на претседателот Мухамед Морси.
XS
SM
MD
LG