Достапни линкови

Џон Кери и официјално нов државен секретар на САД


Џон Кери положи заклетва со која официјално стапи на должноста нов државен секретар на САД. Со заклетвата пред судијата на Врховниот суд, Елен Каган, поранешниот сенатор и кандидат на демократите за претседател во 2004 година, тој стана 68-от амеркански државен секретар на САД.„Почестен сум и едвај чекам да започнам со работа“ рече Кери пред новинарите кој не сакаше да открие која земја ќе ја посети најпрвин.
XS
SM
MD
LG