Достапни линкови

Нападот во Анкара, терористички чин


Еден бомбаш самоубиец се разнесол при што убил еден турски стражар денеска во американската амбасада во Анкара. Официјални претставници на Соединетите држави и Турција оценија дека станува збор за терорситички акт. Во нападот имало и неколкумина повредени. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган апелира на поинтензивни светски напори во борбата против тероризмот. Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот.
XS
SM
MD
LG