Достапни линкови

Во Минхен отворена Конференцијата за безбедност


Германскиот министер за одбрана Томас де Маизир, Минхен 01.02.2013.
Попладнето во Минхен почна тридневна Конференција за безбедност на која учествуваат високи претставници од над стотина земји во светот. Меѓу нив се американскиот потпретседател Џо Бајден, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и шефот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо. На состанокот учествува и македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Главни теми на Конференцијата која се одвива под големо полициско обезбедување се конфликтите во Сирија и Мали.
XS
SM
MD
LG