Достапни линкови

Холандскиот премиер бара можност за излез од ЕУ


Премиерот на Холандија Марк Руте
Премиерот на Холандија Марк Руте во писмо упатено до парламентот наведува дека на европските земји би требало да им биде дозволено да излезат од Европската унија, од еврозоната или од шенгенската зона. Според него за тоа е потребна измена на спогодбите, бидејќи сегашните од Маастрихт и Шенген не дозволуваат никакво излегување. Британскиот премиер Дејвид Камерон деновиве најави можност за распишување референдум за излегување или останување на таа земја во Унијата.
XS
SM
MD
LG