Достапни линкови

Рамуш Харадинај - почесен граѓанин на Тетово


Поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово и претседател на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај.
Советот на општина Тетово на денешната седница ја усвои одлуката за прогласување на поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово и претседател на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај за почесен граѓанин на општината. Одлуката беше усвоена со акламација од 19-те присутни советници Албанци, додека седницата токму поради оваа точка на дневен ред ја бојкотираа 9-те советници Македонци. Според одлуката, признанието ќе му биде доделено на свечена седница на Советот на општината на 4 февруари оваа година. Предлогот за прогласување на Харадинај за почесен граѓанин на Тетово потекнал од кабинетот на градоначалникот, информира општината. Харадинај пред неколку месеци беше ослободен од обвиненијата од Хашкиот трибунал.
XS
SM
MD
LG