Достапни линкови

Гифордс бара САД да се справат со оруженото насилство


Поранешната американска конгресменката Габриел Гифордс.
Поранешната американска конгресменката Габриел Гифордс која беше сериозно повредена во вооружен напад во 2011 година, го повика Конгресот да преземе акција за спречување на оруженото насилство во САД. Таа вчера во Конгресот изјави дека насилството е голем проблем.

„Премногу деца умираат, премногу. Ние мора да направиме нешто“, рече поранешната конгресменка.

По смртоноснито вооружен напад во Конектикат во декември, американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот да усвои закон за органичување на вооружувањето.
XS
SM
MD
LG