Достапни линкови

Грчки синдикалци се судриле со полицијата во Атина


Полицајци во Атина.
Грчки демонстранти од прокомунистичкиот синдикат ПАМЕ се обидоа да навлезат во владина зграда утрово и се судрија со полицијата, која употреби солзавец, за да ги растера. Еден од демонстрантите беше одведен во болница, а најмалку 20 беа уапсени по судирот со полицијата пред и во зградата на Министерството за труд. Според грчкиот весник „Катимерини“, група од околу 30 членови на синдикатот ја окупирале за извесно време канцеларијата на министерот за труд Јанис Вруцис. Синдикалците протестираат против планираните реформи во пензискиот и даночниот систем како дел од мерките за штедење.
XS
SM
MD
LG