Достапни линкови

Мали: освоено последното упориште на бунтовниците


Француските сили денеска ја презеле контролата Кидал, последното упориште на исламситичките бунтовници на северот на Мали. Претходните денови француските и сомалиските сили ја презедоа контролата и врз другите два града Тимбукту и Гао кои во минатата година беа освоени од бунтовниците. Франција пред дваесетина дена испрати војници во Мали со цел да го запре напредувањето на милитантите на југот на таа африканска земја.
XS
SM
MD
LG