Достапни линкови

Јужна Кореа лансира ракета во Вселената


Јужна Кореа денеска лансира ракета со сателит во Вселената. Станува збор за трет обид на оваа земја го стори тоа. Претходните два обида во 2009 и 2010 година беа неуспешни. Во минатиот месец тоа и упсеа на Северна Кореа, што меѓународните фактори го оценија како кршење на резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG