Достапни линкови

Заврши првата рунда на Нимиц со посредиците за името


Во Њујорк заврши првата рунда од дводневните разговори за разликите околу името под покровителство на медијаторот на ОН Метју Нимиц.
Специјалниот претставник на ОН Нимиц го запознал македонскиот преговарач Амбасадрот Зоран Јолевски со ставовите на грчката страна во врска со македонските предлози што медијаторот претходно ги добил, јавија македонските медиуми.
Пред средбата со Јолевски, Нимиц се сретнал и со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис со кого разговарал за можните решенија, за кои било претходно разговарано во Скопје и во Атина.
Утре посредникот на ОН Метју Нимиц ќе има заедничка средба со двајцата преговарачи Јолевски и Василакис.
XS
SM
MD
LG