Достапни линкови

Израел го бојкотира УНХЦР


Израел.
Израелските дипломати не се појавија на редовното разгледување на состојбата со човековите права во Женева, по одлуката на Тел Авив да ја суспендира соработката со Советот за човекови права на ОН(УНХЦР). Со тоа Израел стана прва држава што го бојктотирала процесот на преглед на човековите права на УНХЦР. Минатата година Израел ја прекина соработката со УНХЦР, како одговор на неколкуте критички резолуции за конфликтот во Газа, израелските доселеници и за човековите права во Појасот Газа и на Западниот Брег. САД го предупредија УНХЦР да не презема никакви акции што може понатаму да ги влошуваат односите со Израел.
XS
SM
MD
LG