Достапни линкови

Филе - Не очекував да ги притискам земјите-кандидати за реформите


Eврокомесарот за проширување Штефан Филе.
Кога почнував да ја работам оваа работа, очекував дека таа ќе се состои најмногу во притисок на земјите-членки да го одржат процесот, а наместо тоа ги притискам земјите-кандидати да ги спроведат реформите, рече еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел на средбата за Западен Балкан во организација на Европската народна партија (ЕПП). Тој рече дека е исклучително важно проширувањето на ЕУ да се одржи и покрај економската криза и бројните нерешени прашања во регионот.
XS
SM
MD
LG