Достапни линкови

Кери доби поддршка од сенатскиот Комитет за надворешни работи


Американскиот сенатор Џон Кери.
Американскиот сенатор Џон Кери доби поддршка од сенатскиот Комитет за надворешни работи да ја замени Хилари Клинтон на местото шеф на американската дипломатија во вториот мандат на претседателот Барак Обама. Се очекува Сенатот денеска да го изгласа Кери за нов шеф на Стејт департментот. Тој има голема поддршка и од демократите и од републиканците. Ова е негов петти мандат како сенатор, а во 2004 година беше претседателски кандидат на демократите. Кери е одликуван воен ветеран од Виетнам.
XS
SM
MD
LG