Достапни линкови

Конкретни инвестиции од Катар до крајот на годинава


Архивска фотографија: Министерот за економија Ваљон Сарачини.
Делегација од Катар во март доаѓа во Македонија при што се очекува формално да се конкретизираат одредени проекти. Ова беше договорено на денешната средба на претседателот Ѓорге Иванов и министерот за економија Ваљон Сарачини со генерaлниот директор на „Групацијата Катара“ која се занимава со хотелиерство, објави МИА. Сарачини посочи дека на средбата која претседателот Иванов и македонската делегација ја имаше со премиерот на Катар бил даден јасен сигнал од негова страна до сите министри во катарската Влада дека до крајот на оваа година во Македонија треба да се реализираат конкретни проекти во делот на енергетиката, земјоделството и туризмот.
XS
SM
MD
LG