Достапни линкови

Серија земотреси во Казахстан


Неколку земјотреси синоќа го погодија најголемиот град во Казахстан, Алмати. Најсилниот од нив бил со сила од 6,6 степени со епицентар на околу 200 километри од градот. Потресите предизвикаале паника кај жителите, а повеќето од нив ноќта ја минале надвор од нивните домови. Засега нема извештаи за жртви или поголеми штети.
XS
SM
MD
LG