Достапни линкови

Очекувања за нова рунда разговори меѓу САД и Авганистан


Американските власти очекуваат нова рунда разговори со авганистанските власти за билатерален договор за безбедност. Портпаролот на Стејт департментот Викторија Нуланд рече дека разговорите ќе се фокусираат на правната основа за присуство на американски сили по планираното повлекување на борбените трупи од Авганистан во 2014 година. Таа дополни дека договорот не е неизбежен, додавајки дека преговорите може да се одвиваат во текот на целата година.
XS
SM
MD
LG