Достапни линкови

Црногорците би работеле во администрација и за помалку пари


Архивска фотографија: Протест на работници во Црна Гора.
Две третини од граѓаните на Црна Гора повеќе би сакале да работат во државна администрација за помала плата, отколку во приватниот сектор за поголема, додека 90 проценти сметаат дека за успех во животот најважно е да се имаат добри врски со влијателни луѓе, покажуваат податоците од извештајот на Канцеларијата на Обединетите нации за развој(УНДП) во Подгорица. Извештајот покажува дека само 53 проценти од вработените испитаници во земјата работат на работно место за кое се школувани.
XS
SM
MD
LG